صفحه آغازین

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 11 مهر 1396 - 3:08:47 PM

بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی(وایپو)

دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پنجاه و هفتمین نشست عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی در ژنو، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در خصوص دستور کار این مجمع بیان نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر تویسرکانی که در رأس هیئتی متشکل از معاونین وزرای دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست شرکت نموده، در سخنان خود با اشاره به اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه و ارتقاء حقوق مالکیت معنوی در تمامی حوزه ها و عزم راسخ جهت تداوم این فعالیت ها گفت: جمهوری اسلامی ایران قویاً اعتقاد دارد فعالیت های هنجارساز در چارچوب کمیته های ذیربط وایپو باید با در نظر داشتن منافع همه دولت های عضو انجام پذیرد.

دکتر تویسرکانی افزود: استقرار دفاتر خارجی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو ) باید بر اساس تقسیم عادلانه و جغرافیایی این دفاتر با رعایت اصل شفافیت و در انطباق کامل با اصول راهنما اتخاذ گردد و هر تصمیمی در این رابطه باید بر اساس اجماع و بدون ایجاد سلسله مراتب میان کشورهای متقاضی و یا مناطق مربوطه باشد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ایجاد دفتر خارجی وایپو در تهران را پیشنهاد نموده که کشورهای عضو باید به این پیشنهاد توجه کافی داشته باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به دستور کار کمیته تخصصی IGC نیز گفت: درک مشترکی بین دولتهای عضو در خصوص اهمیت ایجاد یک مبنای حقوقی برای حفاظت از منابع ژنتیک، دانش سنتی و فولکلور وجود دارد و نشست های کمیته مربوط را در دو سال گذشته ارج می نهیم.

معاون قوه قضائیه در بیانیه قرائت شده به تلاش های صورت گرفته توسط دول عضو در خصوص معاهده طرح های صنعتی اشاره نموده و اعلام کرد این تلاش ها باید تبدیل به یک سند حقوقی گردد.

گفتنی است نشست مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی(وایپو) با حضور نمایندگان دولتهای عضو، سازمانهای بین المللی و مردم نهاد در ژنو سوئیس مقر دائمی این سازمان برگزار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال در این مجمع حضور دارد.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است