چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد؛ راه اندازی سرویس الکترونیکی پرداخت مالیات نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی

به گزارش روابط عمومی، دکتر "احمد تویسرکانی" معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در آئین بهره برداری همزمان از پروژه های عمرانی و فناوری اطلاعات و نشست خبری خود با خبرنگاران که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: در این سرویس قبل از انجام معاملات در دفاتر اسناد رسمی، اقلام اطلاعاتی مورد تائید جهت محاسبه مبلغ مالیات در سامانه ثبت الکترونیک اسناد ثبت و به سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.

وی با بیان اینکه با انجام این عمل، شناسه قبض و شناسه پرداخت به دفتر اسناد رسمی اعلام و پس از پرداخت مبلغ مالیات توسط فروشنده به صورت خودکار نسخه ای از مفاصا حساب مالیاتی جهت انتقال ملک مورد نظر به دفتر اسناد رسمی خواهد شد افزود: با راه اندازی این سرویس و همچنین سرویس الکترونیکی اطلاع رسانی به سازمان امور مالیاتی در خصوص شروع فعالیت شرکت که از این طریق کد رهگیری پیش ثبت نام کد اقتصادی اختصاص یافته به شرکت و موسسه از سازمان امور مالیاتی دریافت می گردد، ضمن ارتقای نظام سلامت اداری با بهره گیری از کنترل های بین سازمانی، کاهش مراجعات ارباب رجوع و جلوگیری از فساد، همچنین کاهش محسوسی در زمان شروع کسب و کار در مرحله تاسیس شرکت و فرآیند نقل و انتقال املاک بوجود خواهد آمد.

وی در این نشست با ارائه گزارش عملکرد تجمیعی ده ساله اخیر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در بازه زمانی سال 1388 تا سال 1397 قریب به 530 میلیون خدمت ثبتی توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شده بطوریکه از حدود 27 میلیون خدمت در سال 1388 به میزان بالغ بر 70 میلیون خدمت در سال 1397 رسیده است که رشد 160 درصدی را نشان می دهد.

دکتر تویسرکانی با بیان اینکه امروز به جرات می توان ادعا کرد که 99 درصد خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت الکترونیک ارائه می شود افزود:  این در حالی است که در گذشته تمام خدمات بصورت سنتی ارائه می شد و هیچ خدمتی از طریق سیستم های الکترونیک انجام نمی گرفت.

وی با اعلام خبر وصول 376 هزار و 328 میلیارد ریالی مطالبات بانکها در این بازه زمانی ده ساله توسط سازمان گفت: در سازمان ثبت اسناد در قالب برنامه های سالانه، 3 هزار و 546 برنامه عملیاتی در مدت 10 سال اخیر اجرایی شده که انجام آنها باعث ایجاد تحولات عظیم در این سازمان گردیده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص آمار و عملکرد کاداستر در مقطع زمانی سال 1388 تا سال 1397 اظهار داشت: در این حوزه با وجود بی مهری هایی که در تخصیص اعتبارات شاهد بوده ایم، ظرف ده سال گذشته 98 درصد کاداستر مناطق شهری انجام شده است و تا به امروز 22 میلیون و 771 هزار و 957 سند مالکیت کاداستری توسط سازمان ثبت صادر شده است.

وی با اعلام پیشرفت 31 درصدی کاداستر بافت مسکونی روستایی افزود: در اراضی زراعی که نیازمند همکاری های بخش دولت بوده ایم متاسفانه پیشرفت کار تنها 3 درصد بوده و در کاداستر منابع طبیعی نیز 18 درصد کار انجام شده است.

دکتر تویسرکانی با اشاره به ایجاد زیرساختهای مناسب در زمینه کاداستر و راه اندازی شبکه موقعیت یابی یکپارچه مالکیتها (شمیم)در این سازمان گفت: امروز سازمان ثبت از یک شبکه بسیار پیشرفته و دقیق متشکل از 44 ایستگاه ثابت ماهواره ای و قریب 2 هزار گیرنده متحرک در سطح کشور برای تعیین حدود مختصات املاک بهره مند می باشد.

وی در خصوص اقدامات توسعه ای به منظور دسترسی بهتر مردم به ادارات ثبت اسناد و املاک در سراسر کشور افزود: در بازه زمانی ده سال اخیر 75 ساختمان اداری به مساحت 137 هزار و 228 متر مربع و 140 قطعه زمین به مساحت 403 هزار و 143 متر مربع تاسیس و ابتیاع گردیده و قریب 12 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد کسب و به خزانه واریز شده است.

رئیس سازمان ثبت با اشاره به ایجاد بانک جامع املاک، حذف دفتر نویسی به صورت سنتی، حذف اوراق بهادار، ایجاد شبکه یکپارچه تبادل اطلاعات ثبتی و داده آمایی پرونده های ثبتی در ده سال اخیر ادامه داد: در این مدت 495 میلیون و 600 هزار برگ از پرونده های املاک داده آمایی و به صورت الکترونیکی آرشیو گردیده و در 110 اداره از ادارات ثبت در سراسر کشور گردش فیزیکی پرونده ها حذف شده و دیگر پرونده ای از بایگانی ها خارج نمی شود.

ثبت 653 هزار و 152 شرکت، 82 هزار و 591 موسسه غیر تجاری، 5 میلیون و 441 هزار و 835 پلمپ دفاتر تجاری، 41 هزار و 55 اختراع، 164 هزار و 317 برند یا علامت تجاری داخلی، 39 هزار و 125 علامت تجاری بین المللی و32 هزار و 902 طرح صنعتی از دیگر فعالیت های این سازمان در ده ساله اخیر بود که دکتر تویسرکانی به آنها اشاره کرد.

معاون رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برخی سخنان مطرح شده در رسانه ها تحت عنوان شرکتهای صوری یا کاغذی گفت: با توجه به سیاست کلی کشور و همچنین سیاست های جهانی در رابطه با تسهیل در فضای کسب و کار،  سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر اساس قوانین و مقررات موظف است تسهیلات لازم را جهت تاسیس شرکت در کشور فراهم نموده به طوریکه در بسیاری از کشورهای جهان نیز ظرف مدت یک الی دو ساعت یک شرکت تاسیس می شود.

وی افزود: مقررات هم تاکید می کند که تا می توانیم باید زمینه فعالیت تجاری در محیطی شفاف را در کشور فراهم کنیم ولی در عین حال دستگاههایی مکلف شده اند که بر اساس قوانین و مقررات به صورت مستمر بر شرکتها نظارت کنند و ما نیز مکررا این مسئله را متذکر شده ایم.

دکتر تویسرکانی تصریح کرد: بعد از ثبت یک شرکت تجاری، اطلاعات آن بلافاصله برای سازمان امور مالیاتی ارسال و سازمان امور مالیاتی به موجب قانون وظیفه دارد نظارت اقتصادی بر شرکتها را عهده دار باشد و حتی قانونگذار امکان توقف فعالیت شرکت را برای سازمان امور مالیاتی فراهم کرده است و این یعنی زمینه نظارت بر فعالیت های شرکتها در کشور کاملا ساز و کار قانونی دارد.

وی افزود: گاهی بانکها دهها و یا صدها میلیارد تومان تسهیلات به شرکتی بدون دریافت ضمانت نامه های لازم و بدون اعتبارسنجی اعطا می کنند و این در حالی است که یک شرکت دانش بنیان ثبت شده به سختی می تواند حداقل تسهیلات را دریافت کند لذا بانک مرکزی وظیفه اعتبار سنجی شرکتها را بر عهده دارد و در این زمینه باید نظارت های دقیق و قانونی اعمال نماید همانطور که وزارت صنعت، معدن و تجارت،  سازمان بورس اوراق بهادار، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و نیروی انتظامی هر کدام بر اساس قانون در حیطه ماموریت خود وظیفه نظارت بر فعالیت شرکت ها را بر عهده دارند.

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: انتظار داریم محاکم و دادسراها به دقت بررسی کنند که اگر شرکتی از وظایف خود عدول کرده ببینند چه دستگاهی به وظایف قانونی خود عمل نکرده است.

در این مراسم ضمن بهره برداری از پورتال جدید سازمان ثبت با امنیت و سرعت بیشتر به نسبت پورتال قدیمی این سازمان همچنین به طور همزمان و به صورت ویدئو کنفرانس، پنج پروژه ساختمانی شامل اداره کل ثبت استان کهگیلویه و بویر احمد و اداره ثبت ناحیه یک یاسوج، اداره ثبت شهرستان گرگان در استان گلستان، اداره ثبت ناحیه 2 شهرکرد در استان چهار محال و بختیاری، اداره ثبت شهرستان پارسیان در استان هرمزگان و اداره ثبت شهرستان فراهان در استان مرکزی توسط رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح و به بهره برداری رسید.

در ادامه این نشست دکتر تویسرکانی در پاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص میزان همکاری دستگاهها در قانون جامع کاداستر گفت: بر اساس قانون حد نگار تمامی دستگاهها می بایست تا پایان سال 96 مستندات خود را به سازمان ثبت ارائه می دادند که متاسفانه در این زمینه دچار کم کاری هستیم و برخی دستگاهها به وظایف خود در ماده 9 این قانون عمل نکرده اند و به همین جهت است که در زمینه کاداستر اراضی ملی دچار عقب ماندگی شده ایم.

وی در سئوال خبرنگاری در خصوص بودجه کاداستر اظهار داشت: در قانون جامع حد نگار مقرر شده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ظرف پنج سال کاداستر را به اتمام برساند و  صددرصد درآمد حاصل از آن نیز به این سازمان جهت اجرای طرح باز پس داده شود که متاسفانه تا کنون از مجموع یک هزار و 200 میلیارد تومان از درآمدهای اخذ شده در سالهای 95، 96 و 97  تنها حدود 25 درصد  به سازمان ثبت برگشت داده شده که این مسئله اثر منفی بر روند اجرای این طرح ملی خواهد داشت.

وی افزود: مجلس و دولت باید بدانند هزینه کردن برای اجرای کاداستر در کشور نوعی سرمایه گذاری است و می تواند در نظم حقوقی، اقتصادی و اجتماعی جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد و از محورهای مهم جهت توسعه و ایجاد شفافیت در کشور خواهد بود.


 


 


١٣:٥٠ - سه شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ١٤٠    /    تعداد نمایش : ٦٨١٩مناسبت ها

پیوندها